Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Stolar 5108451



*

nr 510 8451


Stolar

'Sjuan', 6 st, [skador]


Utrop:

2.500 kr

Såld:

2.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 februari 2008
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/2 15:45:53 1      2.400 kr
25/2 15:46:10 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Farstagods
Wilhelm Kåges berömda Farstagods anses av många vara kulmen på hans konstnärskap inom keramiken. Det första godset visades på Stockholmsutställningen 1930. Keramiktypen uppkallades efter Farstalandet ute på Värmdö, där Gustavsbergsfabriken var belägen.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
  • 8162 BaljfÃ¥tölj
    sengustaviansk stil, förgylld med röd klädsel
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 8164 Bergère
    Gustaviansk stil
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8163 Bergèrer
    ett par, Louis XVI-stil, förgyllda med röd klädsel
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 8152 Dantestol
    ek, grön/röd, kretong
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:26
  • 1011 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 1012 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:59




Ladda ner broschyr